8. Dni Muzyki Wokalnej
Goście 8. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni to Nicholas Kok – wybitny dyrygent z Anglii, dr hab. Hanna Zajączkiewicz – znakomita śpiewaczka i otolaryngolog w jednej osobie, kakofoNIKT & Chór Pogłosy z Poznania pod dyrekcją Joanny Sykulskiej oraz Mirosław Pachowicz i Oktet Wokalny Simultaneo pod dyrekcją Karola Kisiela. Głównym tematem tegorocznej edycji jest muzyka angielska i anglojęzyczna, nie zabraknie jednak i innych muzycznych ciekawostek.
Program wydarzenia
2-6 września 2024
Mistrzowski kurs dla dyrygentów i śpiewaków pod dyrekcją Nicholasa Koka
Tegoroczna edycja naszego wydarzenia w dużej mierze inspirowana była muzyką angielską bądź anglojęzyczną.
Zaprosiliśmy więc do Gdyni wybitnego dyrygenta angielskiego, Nicholasa Koka, który poprowadził kurs mistrzowski dla śpiewaków i dyrygentów. Nicholas spędził pięć pracowitych dni z młodymi artystami, dzieląc się z nimi doświadczeniem zdobytym dzięki współpracy z najlepszymi zespołami europejskimi (takimi jak BBC Singers, London Philharmonic czy SWR Vokalensemble).
Uczestnicy warsztatów mieli nie tylko możliwość doskonalić swoje umiejętności wokalne czy dyrygenckie podczas regularnych, codziennych zajęć, ale też skorzystali z indywidualnych konsultacji z Nicholasem, podczas których mogli jeszcze bardziej skupić się na konkretnych zagadnieniach i własnych potrzebach. Kurs odbył się w bardzo komfortowych warunkach dzięki możliwości skorzystania z przestrzeni Konsulatu Kultury w Gdyni, za co bardzo dziękujemy Dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury, Beacie Nawrockiej.
3 września 2024
Warsztaty oraz wykład dr hab. Hanny Zajączkiewicz
Znakomita śpiewaczka i jednocześnie otolaryngolog, dr hab. Hanna Zajączkiewicz poprowadziła warsztaty i indywidualne konsultacje wokalne z uczestnikami mistrzowskiego kursu dla dyrygentów i śpiewaków. Tego samego dnia wszyscy zainteresowani skorzystać mogli zarówno z wiedzy muzycznej, jak i medycznej naszego gościa uczestnicząc w otwartym wykładzie Zadbaj o swój głos, który odbył się w Przystani Widna 2A. Podczas wykładu dr hab. Hanna Zajączkiewicz wprowadziła słuchaczy w tajniki ekonomicznego, zdrowego posługiwania się głosem. Spotkanie skierowane było nie tylko do zawodowych muzyków, ale i wykładowców, nauczycieli, dziennikarzy, czy każdego, kto chciał lepiej poznać swój głos i dowiedzieć się, jak odpowiednio o niego zadbać.
12 października 2024
Koncert WYRAJ
Wyraj to niezwykłe połączenie eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki z elementami polskiej muzyki ludowej, w tym śpiewu białego oraz polskich bębnów.
Laureaci I nagrody Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2019, zapraszają na wędrówkę do mitycznej krainy Wyraj, pełnej roślin o niezwykłej mocy. Każdy utwór to krok w świat mitologii słowiańskiej, podkreślający więź człowieka z naturą i czerpiący z tradycji ludowej, chóralnej oraz wczesnobarokowej.
Szkielet dźwiękowy oparto na kompozycjach Guillaume’a de Machaut, Palestriny i Wacława z Szamotuł. Album „Wyraj” wydano w 2020 roku przez Requiem Records.
wykonawcy: kakofoNIKT & Chór Pogłosy
dyrygentka: Joanna Sykula Sykulska
teksty: Michał Joniec
kakofoNIKT:
Patryk Lichota – elektronika, syntezatory, saksofon, theremin
Michał Joniec – złom, perkusjonalia, bębny,
Marcin Małecki – tom, bębny obręczowe, przeszkadzajki
instrumentaliści:
Tomasz Citak – altówka
Maja Wąż – śpiew, drobne instrumenty i obiekty
Program koncertu:
- Mak Tatarak
- Sporysz
- Muchomor
- Bieluń
- Łysiczka
- Lulek
- Już się zmierzcha
Koncert można obejrzeć na YouTube:
13 października 2024
Koncert PROMISED LAND
W programie koncertu znalazły się kompozycje renesansowe i współczesne w wykonaniu Oktetu Wokalnego Simultaneo a cappella, Rhapsody Willsona Osborne’a na fagot solo w wykonaniu Mirosława Pachowicza, a zwieńczenie wieczoru stanowiła niezwykle piękna kompozycja Baltic Elegies na fagot i chór estońskiego kompozytora, Tõnu Kõrvitsa. Utwór zabrzmiał w wykonaniu Mirosława Pachowicza (fagot) oraz Oktetu Wokalnego Simultaneo pod dyrekcją Karola Kisiela
Wykonawcy:
Mirosław Pachowicz – fagot
Oktet Wokalny Simultaneo w składzie:
Magdalena Łaszcz, Alicja Giętkowska-Liguz, Ksenia Sawczenko, Jagoda Staruch, Krzysztof Lorek, Adam Kupper, Paweł Nodzak, Mateusz Kempa
Karol Kisiel – dyrygent
Koncert można obejrzeć na YouTube:
31 października 2024
Spotkanie on-line z Nicholasem Kokiem
Po znakomicie przyjętym przez uczestników kursie mistrzowskim pod okiem Maestro Nicholasa Koka, czekała nas kolejna możliwość spotkania z tym niezwykłym artystą.
Wydarzenie skierowane było nie tylko do dyrygentów chóralnych i śpiewaków ale wszystkich osób związanych z muzyką, chcących poznać bliżej maestro Nicholasa Koka i skorzystać z jego ogromnego doświadczenia w szerokim świecie muzyki (opera, chóralistyka, śpiew solowy, fortepian).
Tematy, które poruszyliśmy podczas spotkania:
- muzyka chóralna (angielska i światowa)
- aspekty związane z dyrygenturą chóralną: jakie umiejętności powinien dyrygent posiadać i jak je rozwijać? Jak przygotować się do próby? Czego oczekują od nas śpiewacy? Jak podnieść poziom naszego chóru/zespołu? Jak usprawnić naszą grę na fortepianie i umiejętność czytania partytur?
- zagadnienia związane ze śpiewem solowym – przygotowanie śpiewaka do koncertu/próby/przesłuchania, rozwój indywidualny, praca nad własnymi umiejętnościami, dykcja i inne
- wymowa tekstów anglojęzycznych
Spotkanie można obejrzeć na YouTube:
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Gdyni.
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU