Oktet
Wokalny
Simultaneo

9. Dni Muzyki Wokalnej – kursy

W drugiej połowie września odbędą się dwa kursy mistrzowskie pod dyrekcją Risto Joosta (Estonia) oraz Signe Asmussen Manuitt (Dania). Ci wybitni artyści zaproszeni zostali przez nas w ramach edukacyjnych wydarzeń towarzyszących dziewiątej edycji Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami obu wydarzeń oraz sylwetkami zaproszonych przez nas gości, a przede wszystkim do wysłania formularza zgłoszeniowego i wzięcia udziału w wybranym lub obu kursach!

Risto Joost – kurs mistrzowski w zakresie dyrygentury chóralnej i śpiewu zespołowego

Kurs mistrzowski pod dyrekcją Risto Joosta z Estonii skierowany jest do dyrygentów chóralnych (zarówno utalentowanych studentów, jak i dojrzałych już artystów, którzy chcą rozwinąć się w konkretnych aspektach sztuki dyrygenckiej) oraz śpiewaków (solistów i kameralistów, a także doświadczonych członków chórów czy zespołów wokalnych).

Ideą przyświecającą organizatorom wydarzenia jest zaoferowanie uzdolnionym artystom możliwości rozwoju i poszerzenia horyzontów pod kierunkiem wybitnej postaci w dziedzinie dyrygentury, muzyka występującego z najlepszymi chórami w Europie (RIAS Kammerchor Berlin, Ars Nova Copenhagen, Netherlands Chamber Choir, MDR Leipzig Rundfunkchor, Estonian Philharmonic Chamber Choir i wieloma innymi), znakomitego kontratenora, a przede wszystkim człowieka o niezwykle inspirującej i charyzmatycznej osobowości. Risto Joost wykazuje się rzadką wszechstronnością łącząc aktywność na polu muzyki chóralnej z byciem dyrektorem artystycznym teatru operowego Vanemuine w Estonii czy orkiestry kameralnej w Heilbronn (Niemcy).

Termin i miejsce wydarzenia:

15 – 18 września 2025

Konsulat Kultury w Gdyni

Warunki uczestnictwa:

• wypełnienie i przesłanie podstawowych informacji oraz nagrania za pośrednictwem formularza zgłoszenia:

• akceptacja regulaminu

• spośród wszystkich zgłoszeń dokonany zostanie wybór uczestników (4-6 dyrygentów, 10-14 śpiewaków)

• udział w kursie jest bezpłatny

Risto Joost – dyrygent, kontratenor

Risto Joost to estoński dyrygent i śpiewak (kontratenor), znany z niezwykłej wszechstronności oraz zdolności do poruszania się z równą swobodą w repertuarze orkiestrowym, operowym i chóralnym. Artysta łączy imponującą karierę sceniczną z doświadczeniem wokalnym, co nadaje jego interpretacjom szczególną głębię i wrażliwość na detal muzyczny. Studiował dyrygenturę chóralną, orkiestralną oraz śpiew w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, a następnie kontynuował naukę w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz w Royal College of Music w Sztokholmie w klasie Jormy Panuli.

Od sezonu 2020/2021 Risto Joost pełni funkcję dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta Teatru Vanemuine w Tartu, a od jesieni 2024 roku objął stanowisko głównego dyrygenta Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn w Niemczech. Jest również stałym dyrygentem Estońskiej Opery Narodowej. Jako gościnny dyrygent współpracował z wieloma prestiżowymi zespołami, takimi jak MDR Leipzig Radio Symphony Orchestra, SWR Symphony Orchestra Stuttgart, Helsińska Orkiestra Miejska, Netherlands Chamber Orchestra, orkiestra Opery w Oslo, Strasbourg Philharmonic Orchestra czy Ars Nova Copenhagen.

W latach 2011–2015 był głównym dyrygentem Netherlands Chamber Choir, a w latach 2015–2019 – dyrektorem artystycznym MDR Leipzig Radio Choir. Jego szczególne zainteresowanie muzyką chóralną znajduje również odzwierciedlenie w ścisłej współpracy z zespołami takimi jak Estonian Philharmonic Chamber Choir, RIAS Kammerchor czy Swedish Radio Choir. Jako kontratenor występował zarówno w repertuarze barokowym, jak i współczesnym.

Joost aktywnie promuje muzykę kompozytorów estońskich i współczesnych – w tym Arvo Pärta i Tõnu Kõrvitsa, których dzieła wielokrotnie nagrywał i wykonywał premierowo. Jego nagrania ukazały się m.in. w wytwórniach Ondine, Globe i Estonian Radio, a wiele z nich otrzymało znakomite recenzje. Artysta jest laureatem międzynarodowych konkursów dyrygenckich (m.in. Jorma Panula i Malko Competition), a także kilkukrotnym zdobywcą nagród kulturalnych Republiki Estońskiej, w tym tytułu Muzyk Roku 2018.

Risto Joost postrzegany jest jako artysta łączący intelektualną precyzję z wyczuciem wokalnej frazy i duchowej głębi – zarówno w partyturach klasycznych, jak i nowej muzyki chóralnej. Prowadzi również działalność pedagogiczną i jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie i Azji.

Signe Asmussen Manuitt – kurs mistrzowski w zakresie wokalistyki chóralnej i śpiewu solowego

Kurs mistrzowski, który poprowadzi Signe Asmussen Manuitt skupiać się będzie na aspektach wokalnych, zarówno solowych, jak i zespołowych. Duńska artystka prowadzi równolegle karierę jako solistka i zarazem kameralistka, członkini tak znanych zespołów, jak choćby nagrodzony Grammy kwartet wokalny Theatre of Voices pod dyrekcją Paula Hilliera. Jedną z myśli przewodnich warsztatów, jest wokalna elastyczność – podniesienie kwalifikacji aktywnych uczestników kurs zarówno w obszarze śpiewu zespołowego/kameralnego, jak i solowego. Signe Asmussen Manuitt jest wykładowcą Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Dania), co dodatkowo podnosi atrakcyjność wspólnej pracy pod jej okiem ze względu na doświadczenie dydaktyczne Artystki.

Termin i miejsce wydarzenia:

21 – 26 września 2025

Konsulat Kultury w Gdyni

Warunki uczestnictwa:

• wypełnienie i przesłanie podstawowych informacji oraz nagrania za pośrednictwem formularza zgłoszenia:

• akceptacja regulaminu

• spośród wszystkich zgłoszeń dokonany zostanie wybór uczestników (4-6 dyrygentów, 10-14 śpiewaków)

  • udział w kursie jest bezpłatny

Signe Asmussen Manuitt – mezzosopran

Signe Asmussen Manuitt to duńska śpiewaczka o niezwykłej wszechstronności i międzynarodowym uznaniu, znana z występów zarówno na scenach operowych, jak i w repertuarze muzyki kameralnej, barokowej, współczesnej oraz latynoamerykańskiej. Absolwentka Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, kształciła się pod kierunkiem Bodil Øland oraz Keld Thaarupa. Już we wczesnych etapach kariery została zauważona przez krytyków jako artystka obdarzona „głosem nieskończonych możliwości” i „muzykalnością, która wykracza poza ramy stylów i gatunków”.

Artystka występowała jako solistka w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy, w tym w Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Operze Królewskiej w Kopenhadze czy Tivoli Concert Hall. W jej repertuarze znajdują się kluczowe partie operowe, m.in. Cherubino (*Wesele Figara*), Bertha (*Cyrulik sewilski*), Musetta (*Cyganeria*) oraz Idamante (*Idomeneo*), ale także szeroki wybór pieśni artystycznej i utworów wokalnych XX i XXI wieku. Jako kameralistka regularnie współpracuje z pianistami takimi jak Christian Westergaard i Peter Hill, a także z zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki nowej – m.in. Figura Ensemble i Athelas Sinfonietta.

W 2010 roku, jako członkini renomowanego zespołu Theatre of Voices prowadzonego przez Paula Hilliera, zdobyła nagrodę Grammy za interpretację utworu *The Little Match Girl Passion* Davida Langa. To prestiżowe wyróżnienie potwierdziło jej pozycję jako jednej z czołowych wykonawczyń muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Signe Asmussen aktywnie uczestniczy również w projektach łączących muzykę klasyczną z innymi formami ekspresji – od jazzu po tradycyjną muzykę kubańską, którą wykonuje z zespołem Grupo Cubita.

Obok działalności koncertowej, Signe Asmussen zajmuje się edukacją muzyczną – prowadzi kursy mistrzowskie i warsztaty w Danii oraz za granicą, dzieląc się swoją wiedzą z młodymi wokalistami. Jej występy cechuje niezwykła muzykalność, pełne emocji interpretacje i głęboki szacunek wobec tekstu – niezależnie od tego, czy śpiewa Monteverdiego, Mahlera, czy kompozytorów XXI wieku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”,

realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Projekt dofinansowany przez Miasto Gdynia